Jakie możliwości daje młodej parze ślub humanistyczny?

Dzień ślubu to dla wielu przyszłych małżonków jeden z najważniejszych w życiu – moment składania przysięgi jest ostatecznym dowodem ich miłości i chęci tworzenia poważnego związku. Nic więc dziwnego, że para młoda chce, żeby był niezwykły i jak najlepiej zorganizowany.

Rodzajem ślubu, który pozwala na wykreowanie swojej wymarzonej ceremonii, jest ślub humanistyczny. Często decydują się na niego ci, którzy nie mają możliwości wziąć ślubu kościelnego lub cywilnego – jest świetnym wyjściem dla osób homoseksualnych lub po rozwodzie. Jednak nie tylko oni doceniają zalety tego typu ceremonii. Młodzi ludzie, którym zależy na tym, żeby mieć jak największą kontrolę oraz decyzyjność, również skłaniają się ku ślubowi humanistycznemu (zankyou.pl/p/slub-humanistyczny-co-to-jest-na-czym-polega-jak-wyglada-i-ceremnia-w-humanistyczna-w-polsce-sprawdz), który pozwala na o wiele więcej niż jego tradycyjny odpowiednik. Nie ma konsekwencji prawnych ani kościelnych, mimo to szansa na wyprawienie ślubu swoich marzeń, bez konieczności spełniania oczekiwań instytucji, przyciąga duże zainteresowanie.

Scenariusz uroczystości, nad którym w pełni panuje para młoda

Przebieg takiego ślubu zależy wyłącznie od osób go biorących – miejsce, czas, muzyka i dekoracje są dowolne oraz nieograniczone żadnymi ramami. Nie ma również potrzeby martwienia się o urzędnika, który go udzieli, ponieważ jedną z większych zalet ceremonii humanistycznej jest możliwość udzielenia ślubu przez bliską osobę. Może to być ktoś z rodziny lub dobry znajomy czy znajoma; jedynym warunkiem jest rejestracja wybranej osoby w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa. Para młoda ma również dużą swobodę, jeśli chodzi o przysięgę. Dla wielu par jest to jedna z najbardziej istotnych chwil, a konieczność wygłaszania formułek za urzędnikiem czy księdzem niespecjalnie do nich przemawia. W tym przypadku przysięga może zawierać wszystko, co wydaje się odpowiednie przyszłej żonie lub mężowi – najczęściej są to obietnice dotyczące przyszłości, to, co sprawia, że dany związek jest wyjątkowy czy wspólne wspomnienia.